Warszawa: prezentacja powieści o Prymasie Wyszyńskim (zapowiedź)

Katolicka Agencja Informacyjna i Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK zapraszają na spotkanie z okazji 30. rocznicy śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz premiery powieści biograficznej „Ojciec Wolnych Ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”, autorstwa Pawła Zuchniewicza.
W spotkaniu udział wezmą: Kardynał Józef Glemp, Prymas Senior, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Paweł Skibiński – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz autor książki Paweł Zuchniewicz.

Spotkanie odbędzie się 7 czerwca (wtorek) o godz. 11.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19). Akredytacje przyjmowane są pod adresem mailowym: sekretariat@ekai.pl

„Ojciec wolnych ludzi” to powieść oparta na faktach z życia człowieka uznawanego przez Polaków za drugi autorytet po Janie Pawle II – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Poznajemy jego życie od momentu, gdy jeszcze jako zwykły ksiądz jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym, pracuje jako kapelan powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku zostaje prymasem.

- Dzięki wciągającej narracji jesteśmy niemal bezpośrednimi świadkami walki Prymasa o niezależność Kościoła w komunistycznej Polsce – walki okupionej licznymi cierpieniami i dylematami – zwraca uwagę wydawnictwo Znak. Zwłaszcza młodsi czytelnicy mogą dzięki tej książce zrozumieć znaczenie pojęć i wydarzeń historii polskiego Kościoła, o których dotychczas słyszeli na ogół wyrywkowo lub nie słyszeli wcale, takich jak: Non possumus, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po Polsce, milenium Chrztu Polski, list biskupów polskich do biskupów niemieckich i wiele innych.

Istotną część książki stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go przez UB. Poznajemy także stosunek Wyszyńskiego do reform Drugiego Soboru Watykańskiego i jego własną wizję Kościoła w Polsce. Nie mogło zabraknąć także przedstawienia jego relacji z biskupem Karolem Wojtyłą.

Cała historyczna wiedza jest jednak podana w lekkiej formie charakterystycznej dla Pawła Zuchniewicza. - Takiego portretu Prymasa Tysiąclecia nie było dotychczas w Polsce – zapewnia wydawca.
tk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz