Miejsca pamięci o Prymasie Wyszyńskim – Zuzela

Unikalne muzeum lat dziecięcych kard. Stefana Wyszyńskiego, jedno z najciekawszych poświęconych mu miejsc pamięci, można zwiedzić we wsi Zuzela na pograniczu Mazowsza i Podlasia – miejscu urodzenia późniejszego Prymasa Tysiąclecia. W niedzielę 29 maja, w trzydziestą rocznicę śmierci Prymasa Wyszyńskiego, w Zuzeli uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.
Muzeum istnieje przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Opiekują się nim siostry ze Zgromadzenia Sióstr służek NMP Niepokalanej, które przybyły do parafii w 1991 r. Wcześniej, w 1982 r. z inicjatywy społecznego komitetu powstał Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, utworzony dzięki pomocy parafian i Polaków z zagranicy.

Drewniana tablica przed wejściem do muzeum informuje: „Szkoła powszechna w Zuzeli, gdzie w latach 1908-1910 pobierał nauki Sługa Boży ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia”.

W odbudowanym budynku można zobaczyć rekonstrukcję wnętrza domu, w którym dorastał Prymas Wyszyński, a także wystrój klasy szkoły, w której pobierał nauki. Do obejrzenia jest również zbiór zdjęć i literatury z tamtych lat.

W nawie głównej kościoła parafialnego umieszczono odrestaurowaną chrzcielnicę, przy której w 1901 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński.

W latach 1992-1994 wybudowano dzwonnicę z trzema dzwonami, które otrzymały imiona: Jana Pawła II (3500 kg), kard. Stefana Wyszyńskiego (1800 kg) i ks. Jerzego Popiełuszki (820 kg). Dzwonnicę poświęcił w 1994 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W tym samym roku z inicjatywy parafian powstała też Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes dla uczczenia 70. rocznicy święceń kapłańskich kard. Wyszyńskiego. W 1997 r. wmurowano w nią kamień przywieziony z Groty w Lourdes.

O kard. Wyszyńskim przypomina też kamienny obelisk z pamiątkową płytą dla uczczenia 100 rocznicy jego urodzin.

Przed kościołem stoi pomnik, odlany ze spiżu według projektu rzeźbiarza Leona Machowskiego. Przedstawia Prymasa jako Nauczyciela Narodu. 14 czerwca 1987 r. pomnik został poświęcony przez Jana Pawła II, a 22 listopada 1987 r. w Zuzeli odbyła się uroczystość jego odsłonięcia. Przewodniczył jej abp Bronisław Dąbrowski, przyjaciel i wieloletni współpracownik kard. Wyszyńskiego.

W Zuzeli istnieje także Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

29 maja br., w trzydziestą rocznicę śmierci Prymasa Wyszyńskiego, w Zuzeli uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.
lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz