Kiełczewo: stanął pomnik Prymasa Tysiąclecia

W Kiełczewie odbyła się 26 maja uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Monument Prymasa Tysiąclecia stanął przy Szkole Podstawowej noszącej jego imię.
Jak powiedział dyrektor placówki Andrzej Koroś, jest to wotum dla uczczenia przypadającej w tym roku 110. rocznicy urodzin wielkiego Prymasa, 30. rocznicy jego śmierci oraz jest upamiętnieniem 10. rocznicy nadania szkole jego imienia, które odbyło 25 maja 2001 r. z udziałem Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa.

Fundatorem pomnika jest wójt Gminy Małkinia Górna Marek Kubaszewski, cokół zaś ufundowała zaś Rada Rodziców szkoły. Jego autorem jest artysta z Wyszkowa Jerzy Kowalski.

Zdaniem dyrektora szkoły, postać kard. Wyszyńskiego i jego nauka, są drogowskazem dla współczesnych pokoleń. „Nie musimy błądzić w pracy wychowawczej, gdyż mamy wyznaczone konkretne kierunki naszego działania. Staramy się bowiem nie tylko świętować rocznice, ale również w codziennej pracy zajmujemy się osobą patrona, o czym mogą świadczyć liczne konkursy, wystawy oraz poświęcona mu izba pamięci. Jego dziedzictwo jest mottem przewodnim pracy wychowawczej w naszej szkole” - dodał Koroś.

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią celebrowana na placu szkolnym przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. W homilii powiedział on, że Prymas Tysiąclecia był wielkim darem Boga dla naszego narodu, wśród wielu innych świętych świadków wiary, żyjących w trudnych dla Polski czasach.

Biskup przypomniał też rolę Prymasa w życiu i misji bł. Jana Pawła II. Mówił, że ich więź przechodzi do historii. „Lepiej jednak, aby przenikała ona w nasze życie. Żeby nas uczyła, jak bardzo ważną jest dbałość o Boże środowisko” - stwierdził hierarcha. Zaapelował, aby zaistniało ono w rodzinach, wioskach, szkołach, gminach i parafiach.

„Jakże to musi ranić serce Matki Najświętszej i tych wielkich ludzi, którzy teraz patrzą z nieba i słyszą, że wioski są skłócone, sąsiedzi ze sobą nie rozmawiają i nie pomagają istnieją, powodując bezsensowne konflikty. Musimy podjąć taką inicjatywę właśnie dlatego, że mamy tylu wspaniałych ludzi. Boże środowisko sprawia, że każde będzie wchodziło w życie odważniejsze i spokojne” - uznał bp Dydycz.

Jego zdaniem, zło, które nie zwyciężyło w minionych czasach „metodami administracyjnymi”, chce teraz zwyciężyć, dzieląc ludzi. „Gdy ludzie będą podzieleni, nie będą czuli się braćmi i zupełnie się zagubią” - przestrzegł ordynariusz drohiczyński.

Bp Dydycz podkreślił, że w miejscowej społeczności widzi wiele dobra, dzięki któremu można siać „ziarna Bożego środowiska”. Życzył też, aby kard. Wyszyński wstawiał się w dobrych dziełach umacniania więzi i prawdziwej radości.

Odsłonięcia pomnika dokonali bp Antoni Dydycz, wójt Marek Kubaszewski, przewodnicząca Rady Gminy Ewa Janik, proboszcz i kustosz z Prostyni ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, dyrektor szkoły Andrzej Koroś, przewodnicząca Rady Rodziców Dorota Dębkowska oraz przedstawicielka uczniów. Bp Dydycz dokonał poświęcenia pomnika.
ks. ap / Drohiczyn
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz