Jasna Góra: obchody 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (rozszerzenie)

Modlitwa dziękczynna za posługę prymasowską kard. Stefana Wyszyńskiego w 30. rocznicę jego śmierci i prośba o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia trwa na Jasnej Górze. W tym dniu do Sanktuarium w dorocznej pielgrzymce przybywają również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Obchody rocznicowe zainaugurowała dziś o godz. 10.00 droga krzyżowa po Wałach Jasnogórskich. O 12.45 poświęcenia skrafitto (czyli ściennego obrazu wykonanego techniką zbliżoną do fresku) z wizerunkiem Sługi Bożego dokonał kard. Józef Glemp, prymas senior, bezpośredni następca kard. Wyszyńskiego. Skrafitto przedstawia postać Prymasa na tle ponad milionowej rzeszy pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu.

Fundatorem fresku, który znajduje się w Wieczerniku, obok obrazu Jana Pawła II, jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Członkowie Stowarzyszenia od wielu lat przybywają w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę właśnie w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego. Organizacja od dawna odwołuje się do nauczania i posługi Prymasa Tysiąclecia, który jest dla niej szczególnym patronem.

Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zauważył, że nauczanie kard. Wyszyńskiego ma wymiar uniwersalny. „Jego nauczanie ma taki wymiar uniwersalny, ponieważ wypływa z dwóch źródeł, tzn. z miłości Boga i Kościoła oraz Ojczyzny. To jest właśnie ta wielka troska o wspólne dobro Kościoła i Narodu” - powiedział Gawski.

Pod wizerunkiem umieszczone są słowa kard. Wyszyńskiego z 12 maja 1974 r.: „Po Bogu i Matce Najświętszej… nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.

O godz. 13.00 w bazylice kard. Józef Glemp przewodniczył uroczystej Mszy św. celebrowanej z prośbą o ogłoszenie Prymasa Wyszyńskiego błogosławionym. Prymas senior odwołał się w homilii do chwili, w której to dowiedział się o śmierci kard. Wyszyńskiego.

„To już trzydzieści lat upływa od momentu, kiedy kard. Stefan Wyszyński zamknął swoje oczy na blask ziemskiego światła. Wtedy to zrozumiałem, że rozpoczyna się nowy okres po tym wielkim Mężu Kościoła i Mężu Ojczyzny. Wiedzieliśmy także, jak bardzo umiłował Jasną Górę. Była ona ulubionym miejscem Prymasa Tysiąclecia” - mówił kard. Glemp.

O. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów, zwrócił uwagę, jak ważne jest, aby kontynuować myśl Prymasa Tysiąclecia zarówno na płaszczyźnie religijnej, jak i społecznej.

„Władze nas chciały jednoczyć z Moskwą, a Prymas i Kościół ze źródłem prawdziwej jedności, jakim była Stolica Apostolska. Kiedy mówimy o Prymasie, to trzeba to zauważyć, że był to człowiek święty i to jest wyzwanie, żeby przełożyć to jego przesłanie i całą postawę na społeczną działalność” - mówił paulin.

Prymas Wyszyński uczynił z Jasnej Góry swoistą i szczególną ambonę. W okresie prymasostwa, od 1948 do 1981 r., wygłosił na Jasnej Górze setki przemówień, w sumie prawie 3 tysiące stron maszynopisu. Na Jasnej Górze w sytuacjach wyjątkowych i trudnych odbywały się spotkania arcypasterzy.

"Tutaj - mówił Prymas 5 sierpnia 1974 r. - rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa". "Ojciec Święty wie dobrze - mówił Prymas do Papieża 4 czerwca 1979 r. - że wszystkie dokumenty dotyczące naszych starań o tytuł Matki Kościoła na Soborze były przeważnie tutaj właśnie, na Jasnej Górze, redagowane, tutaj były wykonane".

Na Jasnej Górze Prymas wypracowywał projekty, plany, akcje duszpasterskie. Znane są one jako: Śluby Narodu, Wielka Nowenna, Nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej w kraju i poza jego granicami, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła, nocne czuwania, założenie biblioteki z Księgami Czynów Dobroci i Zobowiązań Parafii.

Prymas Stefan kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Sarkofag z jego ciałem znajduje się w lewej nawie archikatedry warszawskiej, w specjalnej kaplicy jemu poświęconej. Nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego.

29 maja 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.
ilp / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz